سازمان نظام پزشکی مراغه و ملکان  `

دو يافته جديد درباره كنترل آلزايمر
دو يافته جديد درباره كنترل آلزايمر

بیماری آلزایمر، یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که به تدریج توانایی های ذهنی بیمار تحلیل رفته و بیمار با زوال عقل،اختلال در یادگیری، به یاد آوردن خاطرات قدیمی و ... مواجه می شود. این بیماری تا جایی پیش می رود که حتی بیمار سوالی که چند دقیقه قبل پرسیده را نیز فراموش می کند.

اکنون محققان فرانسوی موفق به ساخت دستگاهی برای کمک به بیماران آلزایمری شده اند که سلول های عصبی را تحریک کرده و با تمرین دادن مغز می توان قدرت حافظه در مبتلایان به آلزایمر را افزایش داد.
این دستگاه با کمک یک نوار دور سر بیمار بسته شده و جریانات مغزی را روی یک صفحه نمایش منعکس می کند. در ابتدا و با کمک این دستگاه سلول های مغزی بیماران تحریک شده سپس پزشک به تمرین مغز بیمار می پردازد. همانطور که گفته شد، بسیاری از بیماران حتی جملاتی که چند لحظه پیش ادا کرده بودند را نیز به خاطر نمی آورند. با کمک این دستگاه و با تحریک سلول های عصبی، مغز بیمار تحریک شده و سپس به تمرین دادن مغز پرداخته می شود. این تمرین به دو شکل مختلف انجام می شود : تمرین کلمه و جمله.

در مرحله اول، بیمار به ادای کلمات می پردازد و دستگاه کلماتی را ادا می کند تا بیمار آنها را تکرار کند، سپس بعد از مدتی به تمرین مغز با جملات پرداخته می شود و بیمار بایستی جملات را تکرار کند. محققان معتقدند با کمک این روش می توان به تحریک سلول های عصبی پرداخته و آنها را از زوال و اختلال در امان نگه داشت. بیماران مبتلا به آلزایمر بایستی 5 بار در هفته در این دستگاه قرار بگیرند. مبتلایان به آلزایمر معتقدند پس از مدتی که در این دستگاه قرار گرفتند، نشانه هایی از بهبود را در خود احساس کردند. محققان بر این باورند که پس از یک سال درمان با این دستگاه می توان نشانه های باورنکردنی از درمان را در بیماران مبتلا به آلزایمر شاهد بود
تحقیقات صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، حافظه از دست رفته در بیماران مبتلا به زوال عقل از طریق بازیابی ارتباطات سیناپسی قابل بازیابی است.

پیش از این عنوان می‌شد که خاطرات در سیناپس‌ها ذخیره شده و بیماری آلزایمر که در اثر تجمع پلاک‌های بتا آمیلوئیدی در مغز ایجاد می‌شود، منجر به از بین رفتن این سیناپس‌ها و پاک شدن خاطرات ذخیره شده در آنها می‌شود.

اما محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس (UCLA) مدعی شده‌اند که خاطرات در جای دیگری ذخیره می‌شوند و اگر ارتباط نورون‌ها از طریق اتصالات جدید برقرار شود، امکان بازیابی خاطرات قبلی فراهم می‌شود.

«دیوید گلانتس‌مان» نویسنده ارشد این تحقیق عنوان می‌کند: تحقیقات ما نشان می‌دهد که حافظه بلندمدت در سیناپس ذخیره نمی‌شود و در اصل، هسته نورون‌ محل ذخیره‌سازی حافظه است. سیستم عصبی قادر به بازسازی اتصالات سیناپسی از دست رفته است و اگر بتوان ارتباطات سیناپسی را بازیابی کرد، حافظه نیز برگشت‌پذیر است؛ اما اثبات این نتایج به انجام تحقیقات تکمیلی نیاز دارد.

در چند مرحله آزمایش بر روی حلزون دریایی Aplysia و نورون‌های جدا شده در ظرف آزمایشگاه، محققان قادر به کم کردن عملکردهای سیناپسی و پروتئین‌های درگیر در آن شدند؛ مهارکننده‌های پروتئین برای مختل کردن عملکرد سیناپس، آسیبی به حافظه بلندمدت وارد نمی‌کند.

موضوع : خبرهای پزشکی | بازديد : 561 |  1393-10-03

اين سايت در ستاد ساماندهي سايتهاي اينترنتي ثبت گرديده و فعاليت آن تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران مي باشد
طراحي از طراحان سنا نت