سازمان نظام پزشکی مراغه و ملکان  `

کشف هوشیاری پس از مرگ توسط دانشمند ایرانی دانشگاه نیویورک
کشف هوشیاری پس از مرگ توسط دانشمند ایرانی دانشگاه نیویورک

بزرگترین مطالعه جهانی درباره مرگ و پایان زندگی نباتی نشان می دهد تا دقایقی پس از پایان زندگی، هوشیاری ادامه دارد. این دستاورد بی‌سابقه با تلاش گروهی از دانشمندان و به سرپرستی دانشمند ایرانی دانشگاه نیویورک حاصل شده است.
به گزارش خبرگزاری مهر، نتایج این پروژه مطالعاتی درحالی از سوی دکتر سام پرنیا اعلام شده است که تا پیش از این هیچگونه احتمالی برای وجود هوشیاری پس از مرگ مطرح نبوده و حتی آن را غیرممکن می دانسته اند.

یافته های پزشکی دانشمندان دانشگاه ساوتهمپتون انگلیس که با سرپرستی دکتر پرنیا از دانشگاه نیویورک ارایه شده ثابت می کند گرچه با فرارسیدن مرگ، مغز برای همیشه از کار می افتد اما سطحی از هوشیاری برای لحظاتی که حتی تا چند دقیقه هم طول می کشد همچنان وجود خواهد داشت.

این دانشمندان نزدیک به چهار سال بیش از دو هزار بیمار در 15 بیمارستان انگلیس، آمریکا و اتریش را که‌ دچار ایست قلبی شده بودند مورد مطالعه دقیق قرار داده و به نتایج حیرت انگیزی دست یافتند.

آنها متوجه شدند حدود 40 درصد از بیمارانی که با احیای قلبی دوباره به زندگی بازگشتند در زمان ایست قلبی و آنچه که مرگ کلینیکی نامیده می شود سطحی از هوشیاری را تجربه کرده بودند.

در یکی از این موارد کارگر 57 ساله ای که به مدت سه دقیقه دچار ایست قلبی شده بود لحظاتی را به یاد می آورد که طی آن اقدامات فوری تیم پزشکی و حتی صدای تجهیزات آنها را متوجه می شده است.

دکتر پرنیا در این خصوص گفت: ما می دانیم که با توقف فعالیت قلب، مغز از کار می افتد. با این حال متوجه شده ایم که هوشیاری فرد تا سه دقیقه پس از‌‌ مرگ ادامه دارد، هر چند فعالیت مغز بین 20 تا 30 ثانیه پس از پایان کار همیشگی قلب متوقف می شود.

موضوع : خبرهای پزشکی | بازديد : 680 |  1393-07-23

اين سايت در ستاد ساماندهي سايتهاي اينترنتي ثبت گرديده و فعاليت آن تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران مي باشد
طراحي از طراحان سنا نت