سازمان نظام پزشکی مراغه و ملکان  `

هشدار کمیسیون مشترک درباره تزریق هاى غیر ايمن
هشدار کمیسیون مشترک درباره تزریق هاى غیر ايمن

يك کمیسیون مشترک، از نهادهاى ارائه خدمات سلامت در امريكا خواست توجه بیشتری به خطرات مرتبط با استفاده نادرست از داروهای تزریقی نشان دهند و کاری در مورد این مشکل انجام گيرد.
اين كميسيون در بيانيه اى نوشت : " بيمارانی که برای یک تزریق، برای تسکین درد و یا برای شیمی درمانی به درمانگاه مراجعه می کنند انتظار ندارند که با شرایط جدیدی مانند هپاتیت آنجا را ترک کنند، اما متاسفانه هزاران بیمار در این راه تحت تاثیر تزریق، در مطب دکتر خود و یا در بیمارستان دچار این بیماری ها می شوند".
در اين هشدار رويداد آغازين، صادر شده در 16 ژوئن، تحت عنوان "جلوگیری از عفونت به دلیل استفاده نامناسب از آمپول،" کمیسیون عواملی که باعث استفاده نامناسب از آمپول می شود را توصیف کرده و استراتژی هایی برای محدود کردن مشکل ارائه می دهد.
بر اساس اعلام مراكز كنترل و پيشگيرى بيماريها (CDC)، از سال 2001 حداقل 49 مورد رخداد بیماری به دلیل كاربرد نادرست محصولات پزشکی تزریقی رخ داده است. در نتیجه، به بیش از 150000 نفر اطلاع داده شد که برای پاتوژن های منتقل شده از راه خون به دليل قرار گرفتن در معرض تزریقات بالقوه نا امن بايد مورد آزمایش قرار گيرند. بیست و یک نفر از این موارد دچار هپاتیت B و یاC و 28 مورد دیگر دچار عفونت های باکتریایی شده بودند.
استفاده چندباره از آمپول های یکبار مصرف
کمیسیون مشترک می گوید: عدم پایبندی به شیوه های کنترل عفونت امن و تکنیک های ضد عفونی کردن در مؤسسات بهداشتى و درمانى "عامل قابل توجهی" در استفاده نادرست از داروهای تزریقی بوده است.
اين کمیسیون مشترک می گوید: سوء استفاده از آمپول در درجه اول شامل استفاده مجدد از سرنگ یکبار مصرف است که باید یک بار برای یک بیمار استفاده شود. "آمپول هاى تک دوز به طور معمول مواد نگهدارنده ندارند، بنابراین با استفاده از این آمپول بیش از یک بار، خطر قابل توجهی برای آلودگی، تكثير و عفونت بوجود می آید". کمپین CDC تنها تاکید بر این جمله دارد "یک سوزن، یک سرنگ، فقط یک بار."
یک بررسی از 5446 مرکز بهداشت حرفه ای نشان داد که 6٪ اعتراف کردند که گاهی اوقات و یا همیشه از آمپول یکبار مصرف برای بیماران متعدد استفاده می کنند.
در ويال هاى چند دوز، در 15٪ موارد، وارد كردن مجدد همان يك سرنگ برای استفاده مجدد روی همان بیمار گزارش شده است. از آن 15٪، 6.5٪  از همان ويال در سایر بیماران استفاده مى كنند.
کمیسیون هشدار می دهد: "بیمارانی که در معرض این نوع استفاده هاى غلط از آمپول قرار می گیرند اکثرا آلوده به ويرووس هپاتیت B و  C، مننژیت، و دیگر انواع عفونت ها می شوند".
کمیسیون اشاره می کند: عوارض جانبی ناشی از استفاده نادرست از مواد مخدر تزریقی در هر دو گروه بیماران بستری شده و بیماران سرپایی رخ داده است. "در قسمت هاى سرپایی، درصد بالایی در کلینیک های درد که در آن تزریق اغلب به ستون فقرات و در دیگر فضاهای استریل با استفاده از داروهای بدون نگهدارنده صورت مى گيرد، و نيز در کلینیک های سرطان، که به طور معمول خدمات شیمی درمانی و یا دیگر خدمات تزریق را به بیمارانى فراهم می کند كه ممکن است ضعف ایمنی داشته باشند رخ مى دهد ".
همانطور که توسط Medscape بخش اخبار پزشکی گزارش شده است، یک مطالعه اخیر نشان داد که دو سوم از مراکز جراحی سرپایی که تحت نظارت مراکز خدمات Medicare و سرویس های Medicaid (مراكز عمومى خدمات بهداشتى درمانى در امريكا) هستند، در شیوه های اساسی کنترل عفونت دچار لغزش بودند، كه از اين ميان 28٪ از این مراكز خدمات، از آمپول هاى تک دوز برای چندین بیمار استفاده مى شود.
اخبار پزشکی Medscape گزارش کرده: این ممکن است تنها نوک یک کوه یخی باشد. دفتر اعتبارسنجى عمومی به تازگی هشدار داد که تا چه حد از شیوه های تزریق نا امن ممکن است به دلیل عدم وجود مدارک لازم، دست کم گرفته شود.
فرهنگ ایمنی
"هشدار رويداد آغازين" کمیسیون مشترک، توصیه ها و استراتژی هايى را که می تواند بالقوه به جلوگیری از سوء استفاده از داروهای تزریقی و گسترش عفونت كمك كند لیست کرده است.
اين كميسيون از موسسات خواسته تا برای توسعه و اجرای سیاست های مبتنی بر شواهد موثر و روش هایی برای جلوگیری از استفاده غلط از ويالها تمهيداتى بينديشند؛ ارائه آموزش سالانه و آموزش در مورد ایمنی تزریق، از جمله چگونگی شناسايى و گزارش نقص تزریق و شیوه های کنترل ايمن عفونت با آمپول، و ایجاد یک فرهنگ ایمنی، تاکید بر این که تمام کارکنان مسئول گزارش خطرات، اشتباهات (از جمله موارد خطاى قريب الوقوع) و عوارض جانبی می باشند نيز در اين زمره قرار دارند.
این کمیسیون توصیه می کند: "در حالی که مراكز خدمات درمانى ملزم هستند بر اساس استانداردهای کمیسیون مشترک به طور ايمن به توزیع و مدیریت دارو بپردازند، انجام این اهداف بستگی به اقدامات پیشگیرانه انجام شده توسط کارکنان بالینی که مديریت تزریق را به عهده دارند مى باشد. كاركنان همیشه باید به دنبال تزریق درست و شیوه های کنترل ایمن عفونت - از جمله روش صحیح ضد عفونی کردن، بهداشت دست و فقط یک بار استفاده از سرنگ و سوزن - همراه با توصیه های خاص برای آمپول تک دوز و چند دوز باشند ".
منابع جامع ایمنی تزریق CDC در وب سایت اين مركز  و در لينك زير در دسترس است.

http://www.cdc.gov/injectionsafety/

موضوع : خبرهای پزشکی | بازديد : 646 |  1393-04-01

اين سايت در ستاد ساماندهي سايتهاي اينترنتي ثبت گرديده و فعاليت آن تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران مي باشد
طراحي از طراحان سنا نت