سازمان نظام پزشکی مراغه و ملکان  `

مورد نادری از عوارض پس از جراحی در درمان بیماری صرع
مورد نادری از عوارض پس از جراحی در درمان بیماری صرع

در یک مورد نادر، زنی پس از برداشتن بخشی از مغز او به نام آمیگدال که بنا به گزارش پرونده اش برای درمان صرع شدید او انجام شده است قادر به "حس خوانی بیش از حد"  یا hyper empathy گشته است. حس خوانی یا امپاتی، توانایی تشخیص احساسات شخصی دیگر است.
مطابق گفته های محققان این مورد به خصوص به این دلیل غیر معمول است که آمیگدال در شناخت احساسات نقش دارد و برداشتن آن چنانچه انتظار میرفت باید باعث سخت تر شدن فهمیدن احساسات دیگران میشد تا آسان تر شدن آن.
پزشکان در طی عمل جراحی این زن، بخش هایی از لوب تمپورال، از جمله آمیگدال را از یک طرف مغز وی  حذف کردند. این عمل جراحی یک درمان معمول برای افراد مبتلا به انواع شدید صرع لوب تمپورال (TLE) است که به دارو پاسخ نمی دهند. بعد از عمل، تشنج او که چندین بار در روز او را مبتلا می ساخت متوقف شد. اما به گفته محققان، این زن از پیدایش یک "انگیختگی  عاطفی چشمگیر و جدید " که به مدت 13 سال تا حال حاضر ادامه داشته است خبر می دهد.
به گزارش دکتر  Aurélie Richard-Mornas متخصص مغز و اعصاب از دانشگاه و بیمارستان سن اتین فرانسه: با وجود اینکه بیماران مبتلا به صرع پس از درمان با جراحی معمولاَ شاهد تغییرات روحی و روانی جدیدی از قبیل افسردگی یا استرس می شوند "مورد پزشکی این بیمار شگفت انگیز است چون شکایت او غیر معمول و جالب است: حس خوانی بیش از حد".
به نظر می رسد حس خوانی او بر وجودش نیز سایه می افکند: او میگوید همراه با هیجانها، تاثیرات فیزیکی نیز حس میکند، مانند "چرخش در قلب" یا "احساس ناخوشایند مری" در هنگامی که دچار غم و اندوه یا خشم شدید می شود. محققان گفتند، او این احساسات را در هنگام دیدن مردم در تلویزیون، ملاقات حضوری با مردم ، یا خواندن در مورد شخصیت های یک رمان تجربه می کند.
محققان گفتند، او همچنین افزایش توانایی برای رمزگشایی حالات ذهنی دیگران، از جمله عواطف آنها را توصیف می کند. توانایی جدید این زن در همدردی با دیگران توسط خانواده اش تایید شده و طبق گفته محققان او عملکرد فوق العاده خوبی در تست های روان شناختی مربوط به امپاتی از خود نشان داده است.

موضوع : خبرهای پزشکی | بازديد : 683 |  1392-08-06

اين سايت در ستاد ساماندهي سايتهاي اينترنتي ثبت گرديده و فعاليت آن تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران مي باشد
طراحي از طراحان سنا نت